Ćwiczenia na basenie to doskonała alternatywa dla osób mających problem ze stawami, a także dla tych, którzy chcą schudnąć. Dzięki sile wyporu wody ciężar ciała zmniejsza się o nawet 70%! Właśnie z tego powodu ćwiczenia w wodzie może podjąć każdy – nawet osoby otyłe lub kobiety w ciąży.

Ćwiczenia w wodzie podnoszą ogólną wydolność organizmu, pobudzają krążenie, usprawniają pracę organów wewnętrznych, rozwijają mięśnie szkieletowe organizmu, a także – co dla niektórych najważniejsze – pozwalają skutecznie i szybko schudnąć.

zalety-plywania-wzmacnia-miesnie-i-odciaza-kregoslup_3352639

Jakie ćwiczenia wykonywać na basenie?

1. Pływanie

W trakcie pływania używasz nie tylko mięśni nóg, ale również poruszasz całą górną częścią ciała, co doskonale wpływa na jędrność twoich piersi, buduje siłę mięśni okalających kręgosłup, a także rozwija mięśnie barków i ramion. Najkorzystniej, jeśli będziesz chodzić na basen 3 razy w tygodniu, a jeden trening będzie trwał od 20 do 30 minut. Nie musisz się spieszyć! Wolne tempo szybciej spala tkankę tłuszczową i podkręca metabolizm.

2. Marsz w wodzie

W ten sposób wzmocnisz mięśnie nóg, łydek i ramion. Najważniejsze, byś podczas tego ćwiczenia była zanurzona po szyję w wodzie. Jeśli możesz, zamiast marszu możesz spróbować biec, ale będzie to o wiele trudniejsze :) Podczas stawiania kolejnych kroków nie zapominaj o ruchach rąk – dzięki niemu spalisz o nawet 25% kalorii więcej!

3. Wymachy nóg w przód i w bok

Przy tym ćwiczeniu stań w wodzie sięgającej do wysokości piersi i wykorzystaj krawędź basenu do przytrzymania się. Teraz na zmianę wykonuj wymachy nóg do boku (3 serie po 20 powtórzeń) oraz w przód i w tył (3 serie również po 20 powtórzeń). Ćwiczenia powtórz na obie nogi. Pamiętaj, by w trakcie każdego powtórzenia mocno napinać mięśnie nie tylko nóg, ale i brzucha.

4. Zataczanie kręgów nogami

Choć ćwiczenie wykonujesz poprzez ruch nóg, wpływa ono doskonale na dolne mięśnie brzucha! Oprzyj się o krawędź basenu, chwyć ją rękoma i delikatnie się podciągnij. W tej pozycji zegnij nogę w kolanie i wykonuj pod wodą krążenia najpierw do zewnętrznej, a później do wewnętrznej strony. Zrób 3 serie po 20 powtórzeń na każdą nogę. W trakcie ćwiczeń pilnuj, by plecy były proste.

5. Podskoki

Ćwiczenie to polega na przeskakiwaniu z jednej nogi na drugą w wodzie sięgającej do wysokości ramion (3 serie po 30 przeskoków). Jeśli chcesz, do przeskoków możesz dołączyć ruch rąk – wyprostuj ręce w łokciach, rozłóż je na boki i zataczaj małe, ale szybkie okręgi. W ten sposób wyrzeźbisz nie tylko mięśnie nóg i pośladków, ale również ramiona!