Związek chemiczny obecny w winogronach, orzeszkach ziemnych i niektórych owocach leśnych może korzystnie wpływać na procesy zapamiętywania w późniejszym wieku.

Resweratrol korzystnie działa na układ sercowo-naczyniowy. Najwięcej tego związku zawierają winogrona, przede wszystkim ich skórka. Wysokie stężenie tego związku występuje m.in. w czerwonym winie. Zdaniem niektórych badaczy to właśnie resweratrol jest odpowiedzialny za tzw. francuski paradoks, czyli za wyjątkowo wysoką średnią życia Francuzów, mimo ich teoretycznie tłustej diety i picia dużych ilości alkoholu.

Resweratrol ma również pozytywny wpływ na aktywność hipokampu, obszaru w mózgu, który reguluje takie czynności jak uczenie się, zapamiętywanie oraz nastrój. Zdaniem naukowców wyniki ich badań mogą pomóc w leczeniu chorób neurodegradacyjnych, w tym m.in. choroby Alzheimera. Autorzy badania podkreślają, że zaniki pamięci w późniejszym wieku obserwuje się tak samo u ludzi, jak i u zwierząt. Swoje badania prowadzili na szczurach. Zaobserwowano, że proces neurogenezy przebiegał niemal dwa razy szybciej u szczurów, którym podawano resweratrol. Szczury miały także lepsze mikro krążenie i ciśnienie krwi.

z12303708Q,Czerwone-wino