Nasi czytelnicy wiedzą doskonale, że zbilansowana, różnorodna dieta oparta o zdrowe produkty w połączeniu z aktywnością fizyczną to klucz to dobrego samopoczucia i zdrowia. Niestety media wciąż zasypują nas informacjami o kolejnych dietach „cud”, które mają zapewnić szybką utratę wagi, świetne samopoczucie, redukcję celulitu itp. i to jeszcze przeważnie przy braku ograniczenia wielkości porcji i ilości posiłków.

Jednym z przykładów diet proponujących odejście do propagowanego przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) modelu odżywiania jest dieta zgodna z grupą krwi. Została ona opisana w książce pt. „Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi” autorstwa Petera D’Adamo, sprzedanej w ogromnym nakładzie. Największą popularnością cieszyła się pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, jednak wciąż ma wielu zwolenników.

Dieta opiera się na założeniu, że geny decydujące o grupie krwi determinują również metabolizm składników odżywczych w organizmie, a więc wpływają na to, jakie pokarmy są najkorzystniejsze, a jakie powinny zostać wykluczone z codziennego menu. W myśl tej teorii osobom z grupą krwi „0” zaleca się spożywanie dużo białka zwierzęcego, a wyeliminowanie glutenu, osobom z grupą „A” ma szczególnie służyć dieta wegetariańska, osoby z grupą „B” powinny jeść dużo nabiału, a osoby z grupą „AB” łączyć dietę dla grupy „A” i „B”. Stosowanie się do tych zaleceń ma przyczynić się do utrzymywania właściwej masy ciała, zapobiegać chorobom, w tym głównie chronić układ krążenia.

Zalecenia są, ale czy dieta naprawdę działa? Przyjrzeli się jej naukowcy z Kanady. Przeprowadzili badanie wśród ponad 1400 osób w wieku do 30 lat, polegające na zbieraniu wywiadów żywieniowych, prowadzeniu dzienniczków bieżącego spożycia, analizie krwi, pomiarze ciśnienia tętniczego i BMI. Osoby, które uzyskały dobre parametry krwi, niską masę ciała i dobre samopoczucie stosowały dietę niskowęglowodanową i z dużym udziałem produktów roślinnych, jednak w żaden sposób nie było to powiązane z ich grupą krwi. W ten sposób naukowcy dowiedli, że stosowanie diety zgodnej z grupą krwi nie ma żadnych naukowych podstaw.

serce