kranDietetycy i lekarze są zgodni – wypijanie 2 litrów wody dziennie jest niezbędne, aby organizm mógł się właściwie nawodnić. Oszczędni mogą powiedzieć, że koszt zakupu wody w odpowiednich ilościach jest niemały i w związku z tym zapytać, czy można bezpiecznie pić wodę z kranu. Poniżej odpowiedź na to pytanie.

 

Jakość wody w naszym kraju w ostatnich latach bardzo się poprawiła i jest to bezsprzeczny fakt. Stacje sanitarno-epidemiologiczne oraz stacje uzdatniania przy wodociągach dbają o to, aby woda spełniała normy w zakresie zawartości metali i ich soli, produktów ropopochodnych oraz zanieczyszczeń aktywnych powierzchniowo. Niestety potem woda płynie do naszych kranów rurami, a te już niekoniecznie utrzymywane są w najlepszym stanie. W ostatnich latach zdarzały się na świecie przypadki wykrycia w wodzie wodociągowej teoretycznie spełniającej wszelkie wymogi np. leków psychotropowych, antybiotyków, czy środków antykoncepcyjnych (m.in. w USA i Niemczech). Jeśli więc chcecie zaoszczędzić i nie kupować wody butelkowanej, tylko korzystać z kranowej, radzimy zaopatrzyć się w filtr.

 

Na rynku dostępnych jest wiele filtrów do wody. Większość wykorzystuje aktywowany węgiel i żywicę jonowymienną, są jednak i takie, gdzie środki chemiczne zastępuje się membranami kapilarnymi.

Możecie zdecydować się na filtry w dzbankach lub wielozadaniowe filtry kompaktowe, które mocuje się pod kranem i dzięki specjalnemu przełącznikowi przestawia ze zwykłej wody na tę filtrowaną.

 

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzecie, pamiętajcie, żeby wypijać odpowiednią ilość wody :)