Czystek ma postać krzewów o wysokości od 60 do 100 cm. Naturalnie rośnie w rejonie Morza Śródziemnego i Wysp Kanaryjskich, w Polsce obecny jest wyłącznie w uprawie. Kwiaty są spodeczkowatego kształtu, pomarszczone, w kolorach od białego poprzez różowy aż do purpurowego. Mają wielkość od 2,5 do 7,5 cm. Charakterystyczne jest to, że płatki otwierają się rano, a odpadają przed zapadnięciem zmroku. Z uwagi na regularne pojawianie się pięknych nowych kwiatów w okresie kwitnienia, czystek jest wykorzystywany jako roślina ozdobna, jednak nie należy zapominać o szerokim spektrum jego leczniczych właściwości.

 

czystek1

 

Czystek jest jednym z najbogatszych źródeł polifenoli, substancji o silnym działaniu przeciwutleniającym i wspomagającym pracę układu immunologicznego. Ponadto polifenole mają właściwości antybiotyczne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i antyhistaminowe. Dzięki temu czystek pomaga m.in. zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca, walczyć z infekcjami żołądkowo-jelitowymi, ma zdolność wychwytywania i usuwania wolnych rodników. Doskonale radzi sobie też z groźnymi wirusami, np. opryszczki, czy półpaśca. Jest też istotnym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej.

 

Najnowsze badania dowodzą również, że czystek  może być bardzo pomocny w leczeniu boreliozy, ponieważ powoduje sklejanie bakterii, dzięki czemu nie łączą się one z błoną komórkową. Za to działanie odpowiadają polifenole, olejki eteryczne i żywice.

 

Poza tym czystek może być stosowany jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny podczas przeziębienia i grypy. Jest też zbawieniem dla osób borykających się z łupieżem i zapaleniami skóry. Usuwa metale ciężkie, w tym kadm, powinni go więc stosować palacze. Ma także pozytywne działanie w takich schorzeniach, jak: artroza, rak żołądka, rak szyjki macicy, bronchitis, biegunka, czy nawracające bóle głowy.czystek

 

Aby móc zaobserwować korzyści należy stosować czystek regularnie przez minimum 4 tygodnie. Można spożywać go w formie herbatki, przyrządzanej z ususzonych liści (może powodować uczucie suchości w ustach). Napar przygotowuje się poprzez zalanie liści wrzątkiem i parzenie przez około 10 minut. Można go też wykorzystać do płukanek, czy przemywania skóry. Co ważne: jak do tej pory, mimo licznych badań, nie zaobserwowano jakichkolwiek skutków ubocznych stosowania czystka.