granatGranaty, zwane również rajskimi owocami, od tysięcy lat uznawane są za symbol młodości i zmysłowości. Owoc ten bogaty jest w witaminy: C, E, B1, B3, B6 i kwas foliowy, składniki mineralne, takie jak wapń, potas, żelazo, cynk, miedź i selen, a także błonnik pokarmowy, taniny, białko i kwas cytrynowy.

Ze względu na tak ogromne bogactwo składników odżywczych owoc ten jest niezwykle skutecznym przeciwutleniaczem, wspomaga pracę układu krążenia, łagodzi stany zapalne w organizmie, pozytywnie pływa na poziom cukru, cholesterolu i triglicerydów we krwi, ma właściwości regeneracyjne i bakteriostatyczne.

Sok z granatu już w starożytności nazywany był napojem miłości i stosowany dla podkręcenia atmosfery w sypialni.

Naukowcy z Edynburga postanowili zweryfikować tę ostatnią dobroczynną cechę tego owocu i przeprowadzili badania, które wykazały, że picie 1 szklanki soku z granatów dziennie powoduje wzrost poziomu testosteronu we krwi o 16-30%.  U kobiet hormon ten powoduje wzrost popędu płciowego, a u obu płci poprawę nastroju, zdecydowanie, śmiałość i pewność siebie. Zaobserwowano również, że osoby, które piły codziennie sok z granatów miały mniej negatywnych uczuć, co skutkowało obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi. Udowodniono zatem, że starożytni się nie mylili i granat można dołączyć do grupy afrodyzjaków :)