Ciągle mówimy o diecie, odpowiednich produktach spożywczych, ciekawych przepisach, zdrowym stylu życia etc. Niestety samo czytanie naszych wskazówek nie pomaga, należy się jeszcze do nich konsekwentnie stosować. Jednak istnieje naturalna metoda, która wymaga tylko regularnego siedzenia pozwalająca przyspieszyć metabolizm i oczyścić organizm.

290xX_q10_str.jpg

Analiza jakości życia Finów dowodzi, że uczęszczanie na saunę przynajmniej raz w tygodniu, pozwala nie tylko na poprawę stanu skóry, ale również na zmniejszenie zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia, odtruwa organizm i czasowo zwiększa tempo przemiany materii. O przyjemności wynikającej z przebywania w takim ciepłym pomieszczaniu, nie trzeba chyba już nikogo przekonywać.

Jakie są korzyści wynikające z regularnego uczęszczania do sauny (ok. 1 raz w tygodniu):

  1. Przede wszystkim podczas pobytu w saunie organizm się oczyszcza. W wyniku działania wysokiej temperatury ciało się poci, a wraz  nim usuwane są toksyny. Jest to na tyle istotny mechanizm oczyszczania, że bywa stosowany leczniczo. Zaobserwowano znaczny spadek udzielania zwolnień lekarskich u osób, które regularnie uczęszczały do sauny, gdyż podnosi się również odporność.
  2. Poprawa krążenia. Przebywanie w saunie powoduje, że układ krwionośny przyspiesza swoją pracę. Tętno wzrasta o około 30%, ciśnienie krwi obniża się, a komórki śródbłonka naczyń są w lepszym stanie.
  3. W wyniku wzmożonej pracy układu krążenia i oczyszczania organizmu, zwiększa się również tempo metabolizmu. Niektórzy uważają, że 20 minutowy pobyt w saunie może spowodować spalenie aż 500 kalorii!
  4. Rozszerzane naczynia w skórze przyczyniają się do lepszego ich ukrwienia, a co za tym idzie lepszej kondycji skóry. Ponadto pomaga złuszczyć martwy naskórek, co sprawia młodzieńczy wygląd.
  5. Uczęszczanie nie tylko wpływa na zdrowie fizyczne, ale również na psychikę. Pozwala na odstresowanie się i zrelaksowanie. Niektórzy sugerują, że może nawet pomagać w leczeniu depresji.

Należy zaznaczyć, że sauna nie jest dla każdego i powinno się z niej korzystać rozważnie. Dla bezpieczeństwa warto jest się skonsultować z lekarzem w tej kwestii, a także zapoznać się z instrukcją korzystania i tego ciepłego pomieszczenia.