Zdaniem naukowców nowy sposób gotowania może mieć wpływ na walkę z otyłością w krajach, w których ryż stanowi podstawę diety. Ryż jest podstawowym produktem w kuchniach różnych rejonów świata. Zawiera jednak dużo skrobi, przez co jest kaloryczny.

Naukowcy ze Sri Lanki opracowali nowy sposób gotowania ryżu, który sprawia, że organizm absorbuje z niego nawet 60% mniej skrobi.

Ryż zawiera dwa rodzaje skrobi – przyswajalną i nieprzyswajalną. Nowa metoda polega na przekształceniu tej przyswajalnej w nieprzyswajalną. Efekt osiągnięto przez dodanie łyżeczki oleju kokosowego do gotującej się wody zanim wsypano ryż. Zdaniem naukowców olej zmienia strukturę cząsteczek skrobi i powoduje zwiększenie jej odporności na enzymy trawienne.

Poza tym zamrożono również ryż na 12 godzin. Ta część okazała się kluczowa, ponieważ proces chłodzenia powoduje uwalnianie przyswajalnej skrobi, która następnie zamienia się w nieprzyswajalną. Podczas ponownego podgrzewania ilość nieprzyswajalnej skrobi już nie się zmienia.

Ryż zawiera wiele cennych składników odżywczych, w tym m.in. potas i magnez. Na razie nie wiadomo, czy taka obróbka nie pozbawi go tych elementów. Zdaniem naukowców gotowanie wzbogacone o te dwa dodatkowe kroki nie zmienia smaku ani struktury ryżu.

Źródło: http://focus.pl

25523_iStock_000005473228XSmall