warzywkaJemy dużo warzyw, owoców, nie zapominamy o roślinach strączkowych i produktach zbożowych z pełnego przemiału. Wszystko po to, aby dostarczyć organizmowi witamin i składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Tymczasem okazuje się, że nie zawsze organizm faktycznie otrzymuje tę dawkę.

Pierwszym złodziejem jest nikotyna zawarta w dymie papierosowym. Palacze tracą przez nią  wit. C (100mg z każdym papierosem), E i A. Wszystkie one mają działanie antyoksydacyjne, więc są szczególnie istotne dla osób, które codziennie wdychają związki rakotwórcze.

Również w sytuacjach stresowych tracimy to, co dostarczamy z pożywieniem. Stres powoduje ogromne straty wit. C, witamin z grupy B, a także wapnia i magnezu. Spada nam odporność, pogarsza się stan skóry, pojawiają się skurcze.

Kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne także muszą mieć świadomość, że ich organizmy są narażone na straty. Mogą pojawić się niedobory witamin B2, B6 i B12, wit. C, cynku i magnezu. Zaburzony zostaje metabolizm, więc zaczynają się kłopoty z wagą, pogarsza się nastrój, pojawiają się problemy z zasypianiem lub odwrotnie – nadmierna senność. Może nawet dojść do anemii.

Podobnie jest podczas menopauzy. Tu również należy uważać na prawidłową podaż wit. C (zahamuje procesy starzenia się skóry), całego pakietu grupy B (wspomożenie syntezy estrogenów) i wit. E (złagodzi dolegliwości).

O tym, że kawa „wypłukuje” magnez i wit. B1 skutecznie informują nas reklamy. W tym wypadku jednak mają rację, gdyż faktycznie kawa ogranicza wchłanianie tych substancji, a to może prowadzić do problemów z koncentracją, zmęczenia, nadpobudliwości, drżenia mięśniowego, kłopotów ze snem i ogólnego rozdrażnienia.

Na wchłanianie wit. B2 ma także wpływ tarczyca. Zarówno przy nadczynności, jak i niedoczynności, wit. B2 należy dostarczać sobie więcej, gdyż nie jest pobierana przez tkanki w wystarczającym stopniu.

Na koniec warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno: zanieczyszczenie środowiska ma ogromny wpływ na przyswajanie witamin i minerałów. Powinny o tym pamiętać osoby, żyjące w wielkich miastach i na terenach przemysłowych.