Niektóre leki mają w sobie składniki, które spowalniają przemianę materii, zatrzymują wodę w organizmie i zwiększają apetyt.

images

Pigułki antykoncepcyjne

Te nowoczesne raczej nie wpływają na przemianę materii. Na początku terapii mogą jednak zaostrzyć apetyt (mija to po 2-3 miesiącach ich stosowania) i zatrzymywać wodę w organizmie.
Ogranicz sól w diecie. Staraj się doprawiać dania ziołami, które mają działanie moczopędne, np. lubczykiem, jałowcem.

Antydepresanty

Nowsze leki tego rodzaju nie mają wpływu na przyrost wagi. Jeśli jednak już od dawna bierzesz takie farmaceutyki, pewnie są to preparaty starszej generacji, które pobudzają apetyt.
Poproś lekarza o zmianę leku. Warto także rozważyć psychoterapię. Często daje lepsze rezultaty niż farmaceutyki.

Alergia

W walce z alergią najczęściej stosuje się leki antyhistaminowe. Jeśli zażywasz je tylko czasami (np. do złagodzenia uczuleń sezonowych), nie wpłyną na przyrost masy ciała. Jednak zażywane regularnie, mogą spowodować, że przytyjesz, poprzez wpływ na funkcjonowanie ośrodka łaknienia.
Jadaj częściej, ale małe porcje. W ten sposób łatwiej zapanujesz nad apetytem.

Astma

Choroba ta dość często wymaga podawania dużych dawek sterydów działających przeciwzapalnie. A wtedy ubocznym efektem leczenia może być tycie. Sterydy zaostrzają bowiem apetyt oraz zatrzymują wodę w tkankach.
Nie unikaj regularnych wizyt u specjalisty. Lekarz może wtedy ocenić, czy wyższa dawka sterydów konieczna jest cały czas czy tylko okresowo. Zwiększ w diecie spożycie warzyw i wyeliminuj cukry.