Powszechnie wiadomo, że witamina D jest potrzebna, żeby mieć zdrowe kości. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że oddziałuje ona praktycznie na wszystkie tkanki organizmu.

http://www.dreamstime.com/-image22860010

Witamina D jest wytwarzana w skórze oraz dostarczana wraz z pożywieniem. Niestety położenie geograficzne Polski nie pozwala na ciągłą jej syntezę. Jest to możliwe głównie latem, a dokładniej od końca maja do września. Jednak stosowanie kremów z filtrem utrudnia syntezę, dlatego mówi się, że nawet latem jej stężenie w organizmie jest niewystarczające. Poza tym okresem, witaminę D można dostarczać jedząc tłuste ryby czy jaja, masło, sery i mleko. Najwięcej zawierają jej tłuszcze ryb i ssaków morskich zawarte w tranie.

Wyniki różnych badań polskich naukowców wskazują, że ponad 80% badanych ma niedobory tej witaminy. Jest to skutkiem zbyt małej syntezy skórnej oraz za niskiej ilości tłuszczów dobrej jakości w diecie. Z tego względu zaleca się, nawet całoroczną, suplementację witaminy D, np. w postaci tranu. Przypadki przedawkowania tej witaminy praktycznie się nie zdarzają. Endokrynolodzy zalecają przyjmowanie co najmniej 800 – 2000 IU witaminy D dziennie.

Czemu witamina D jest taka ważna? Gdyż oddziałuje na cały organizm. Najbardziej znaną funkcją jest pomoc we wchłanianiu wapnia z przewodu pokarmowego, jednak ten pierwiastek nie jest tylko wykorzystywany do budowy kości, ale też jest niezbędny do skurczów mięśni czy przekazywania informacji między komórkami. Wzmacnia układ odpornościowy, o który trzeba dbać szczególnie w zmiennych warunkach pogodowych. Jest witaminą o charakterze hormonalnym, gdyż jej działanie jest podobne do działania hormonów steroidowych.

Jej niedobory mogą powodować uczucie ciągłego zmęczenia, depresję, bóle kości i stawów, cukrzycę typu 1, powstawanie nowotworów oraz nadciśnienie tętnicze. U osób z przewlekłymi niedoborami witaminy częściej diagnozowane są choroby autoimmunologiczne, takie jak, stwardnienie rozsiane czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Istnieją teorie wg, których witamina D przedłuża życie. Warto jest suplementować witaminę D, żeby wieść zdrowe i długie życie.