Wiele osób boryka się ze zbyt niskim stężeniem żelaza w organizmie. Na jego niedobór są narażone głównie dzieci, młodzież, kobiety w ciąży i sportowcy. Do jego objawów należy bladość skóry i warg, ogólne osłabienie umysłowe i mięśni, utrudnione zapamiętywanie, mniejsza odporność, a u dzieci także słabszy rozwój psychiczny oraz ograniczony wzrost. Jednak głównym objawem jest niedokrwistość, która przyczynia się do powstawania powyższych objawów.
Żelazo jest niezbędne do budowy hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika krwi, który jest odpowiedzialny za rozprowadzanie tlenu w organizmie. Do zdiagnozowania niedokrwistości wystarczy wykonać morfologię krwi. Anemia (niedokrwistość) może być wynikiem stanu chorobowego lub zbyt niskim spożyciem żelaza albo zwiększeniem jego zapotrzebowania, np. w okresie rozpoczęcia treningów sportowych.
Są dwa rodzaje żelaza. Hemowe występujące w czerwonym mięsie i podrobach, oraz niehemowe, które znajduje się w produktach roślinnych, ale niestety wchłania się ono w dużo mniejszym stopniu niż hemowe. Duże ilości żelaza niehemowego znajdują się w nasionach roślin strączkowych, natce pietruszki, prawdziwym kakale, orzechach i wszystkich zielonych roślinach, zwłaszcza liściastych. Można zwiększyć wchłanianie tego rodzaju pierwiastka z posiłku poprzez uwzględnianie wtedy warzyw lub/i owoców bogatych w witaminę C oraz mięso lub ryby, a także wyeliminowanie mleka i produktów mlecznych, jaj oraz kawy i herbaty. Witamina C oraz aminokwasy zwierzęce poprawiają wchłanianie tego żelaza, a białka serwatkowe, kazeinowe oraz kwasy fitynowe z kawy i herbaty hamują jego absorpcję. O bioprzyswajalności decydują również jego zapasy ustrojowe oraz stan zdrowia organizmu.
Suplementacja żelazem może okazać się zdradliwa, gdyż organizm nie ma mechanizmu, który usuwa jego nadmiar. W związku z czym, ten pierwiastek gromadzi się w tkankach powodując ich uszkodzenie. Z tego względu należy zwiększać w diecie ilość produktów będących dobrym źródłem żelaza, a suplementację skonsultować z lekarzem.
Warto jest zadbać o prawidłowy poziom żelaza w organizmie, bo przy uzupełnieniu ewentualnych niedoborów można zaobserwować znaczną poprawę nie tylko kondycji, ale też procesów myślowych oraz skóry.
Dołącz do nas!