medytacjeOd jakiegoś czasu słychać z różnych stron o byciu wellness. Powstają ośrodki spa i wypoczynkowe, świadczące usługi zgodne z tą filozofią, jednak nie trzeba wyjeżdżać i nakładać maseczek, aby w swoje życie wprowadzić tę ideę.

 

Wellness można określić jako holistyczne podejście do siebie, traktujące człowieka jako spójność, zakładające więc troskę o rozwój fizyczny, psychiczny i duchowy w równym stopniu, co ma przełożyć się na osiągnięcie harmonii, dobrego zdrowia i samopoczucia do późnych lat życia.

 

Podstawą bycia wellness jest postawienie siebie i swoich potrzeb ponad wszystko inne, więc taki lekki egoizm, przy czym nie chodzi o zaniedbanie rodziny i obowiązków zawodowych, tylko raczej o nauczenie się, jak radzić sobie ze stresem, odpoczywać aktywnie i efektywnie, odżywiać się odpowiednio i mieć dobre relacje z ludźmi i światem wokół.

 

Na początek warto dążyć do stworzenia sobie pozytywnego otoczenia, czyli np. zrezygnować w kontaktów z ludźmi, którzy nas dołują lub denerwują, być może podjąć próbę zmiany pracy na mniej stresującą i dającą więcej satysfakcji itp. Dążąc do harmonii należy zapewnić sobie od czasu do czasu nieco samotności, najlepiej na łonie przyrody, dzięki czemu będziemy mogli lepiej wsłuchać się w siebie i wyciszyć. Jeśli jesteśmy bardzo spięci i trudno nam sobie z tym poradzić, warto udać się na jogę, tai chi lub medytacje. Pozwólmy też sobie na nieco przyjemności: zacznijmy aktywnie uprawiać jakieś hobby, które da nam dużo radości i/lub satysfakcji.

 

Do takiego wewnętrznego spokoju dołóżmy równowagę ciała, czyli dbałość o utrzymanie właściwej masy ciała i zbilansowane odżywianie. Nie znaczy to, że należy jeść tylko trawki i to najlepiej ekologiczne. Słuchajmy swojego organizmu – on podpowie, jakie produkty nam szkodzą, a jakie przynoszą korzyści. Dużo pijmy, szczególnie wody, aby wypłukiwać szkodliwe produkty przemiany materii. Do tego dołóżmy aktywność fizyczną, ale taką, która będzie nam sprawiała radość i którą chętnie będziemy uprawiać.

 

Na pewno opisane powyżej rzeczy nie są łatwe do wcielenia w życie w dzisiejszych czasach, kiedy ciągle trzeba się spieszyć i wypełniać całe mnóstwo obowiązków, jednak warto podjąć próbę, bo jeśli uda się osiągnąć stan wellness, to życie będzie przyjemnością i będziemy mogli cieszyć się nim przez lata w dobrym zdrowiu.