odchudzanieCzasem jest tak, że mimo restrykcyjnie przestrzeganej diety i siódmych potów wylewanych na treningach waga nie chce drgnąć. Czy to oznacza, że należy porzucić marzenia o szczupłej sylwetce? Nie! Oznacza jednak, że trzeba udać się do lekarza, bo istnieją schorzenia, które mogą powodować tycie lub brak efektów odchudzania. Poniżej pokrótce opisujemy te choroby.

 

1. Choroby tarczycy. Tarczyca to narząd produkujący hormony, regulujące pracę metabolizmu, dlatego zaburzenia jej funkcjonowania to najczęstszy winowajca problemów z utrzymaniem masy ciała w normie. Nadczynność powoduje niekontrolowane chudnięcie, natomiast niedoczynność – tycie. Badaniami, które pozwalają stwierdzić, czy tarczyca pracuje prawidłowo są oznaczenia poziomów hormonów TSH, fT3 i fT4 we krwi.

 

2. Rzekoma niedoczynność przytarczyc. To choroba genetyczna, powodująca zmiany w metabolizmie, wynikająca z wady w receptorach parathormonu, produkowanego przez przytarczyce. Objawami są niedoczynność tarczycy, niski wzrost, niedorozwój płciowy, otyłość i skrócenie kości.

 

3. Zespół metaboliczny X, czyli szereg chorób cywilizacyjnych, wynikających ze złej diety i niezdrowego trybu życia.  W zespole tym mamy do czynienia z otyłością (obwód w talii powyżej 88 cm u kobiet i 102 cm u mężczyzn oraz BMI powyżej 30), nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą oraz zawyżonym poziomem cholesterolu i triglicerydów.

 

4. Zespół policystycznych jajników. To choroba dotykająca kobiety, powodowana przez nadmierne wydzielanie testosteronu i uwalnianie hormonu luteinizującego lub wysoki poziom insuliny we krwi. Objawy to zaburzenia owulacji, nadmierne owłosienie, otyłość, nadmiar androgenów i wiele pęcherzyków w jajniku w obrazie usg.

 

5. Niedobór hormonu wzrostu. Hormon ten wytwarzany jest przez przysadkę mózgową. Jego zadaniem jest pobudzanie wzrostu masy ciała i chrząstek oraz przyspieszanie rozkładu tłuszczów. Jeśli jest go za dużo, mamy do czynienia z gigantyzmem, jeśli za mało – z karłowatością i otyłością.

 

6. Hiperinsulinizm. Schorzenie to spowodowane jest zbyt dużym wydzielaniem insuliny przez trzustkę i prowadzi do otyłości i cukrzycy typu 2.

 

7. Depresja, apatia, stany lękowe. Te choroby neurologiczne często powodują nadmierne objadanie się i zaburzenia łaknienia. Najczęściej dotykają kobiet w młodym wieku.

 

8. Choroby genetyczne, powodujące zwiększone odkładanie się tkanki tłuszczowej w organizmie. Zaliczyć tu można m.in. zespół Laurence’a-Moona-Biedla, zespół Cohena, zespół Carpentera, czy zespół Pradera-Williego.

 

9. Zespół Cushinga. Choroba ta wywoływana jest przez zbyt wysoki poziom kortyzolu we krwi i najczęściej powiązana z guzem przysadki mózgowej lub nadnerczy. Przejawia się otyłością, zaburzeniami menstruacyjnymi u kobiet, nadciśnieniem tętniczym, nietolerancją glukozy, osteoporozą, karłowatością, trądzikiem, czy hirsutyzmem.

 

Na koniec warto nadmienić, że problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów może wynikać również z przyjmowanych leków. Na łaknienie i odkładanie się tkanki tłuszczowej mają wpływ np. leki antykoncepcyjne, psychotropowe i sterydowe.