Bardzo popularne są diety, których celem jest oczyszczanie organizmu. Są to głównie sokowe kuracje, które mają dostarczyć dużo witamin, składników mineralnych i płynów. Czy stosowanie takich diet ma uzasadnienie?

Oczyszczanie-organizmu-Body-detox

Dieta oczyszczająca, powszechnie jest nazywana detoksem. Stosują ją najczęściej kobiety. Korzystają z diet opublikowanych w internecie i książkach lub kupują oczyszczające napoje oraz farmaceutyki. Przeważnie kuracje trwają od jednego do kilku dni.

Organizm ma swoje mechanizmy oczyszczania. W trakcie „detoksu” warto jest je wykorzystywać. Toksyny są usuwane z naszego organizmu m.in. przez skórę czy nerki. Zwiększona podaż płynów przyczynia się do wzmożonej pracy nerek, większej ilości oddawanego moczu. Dzięki temu więcej toksyn jest usuwanych. Jednak zbyt duża ilość płynów przez długi czas może prowadzić do deficytów cennych składników mineralnych oraz zaburzeń wodno-elektrolitowych, więc nie należy stosować takiego oczyszczania zbyt długo.

Drugim mechanizmem, który ułatwia oczyszczanie jest zwiększenie w diecie zawartości błonnika rozpuszczalnego w diecie. Ma on zdolność do wiązania toksyn, które są następnie wydalane. Dlatego poleca się jedzenie większych ilości nasion roślin strączkowych, warzyw i owoców. Można przygotowywać z nich soki, ale trzeba pamiętać, że część błonnika jest wtedy usuwana.

Dopełnieniem diety jest aktywność fizyczna. Powoduje ona lepsze ukrwienie mięśni, a wzmożony przepływ krwi lepiej odprowadzi zgromadzone nadwyżki tłuszczu oraz toksyny. Zostaną one wydalone np. przez nerki lub przez skórę wraz z potem.

Jednak najlepszą metodą na oczyszczanie organizmu jest stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w wodę napoje, błonnik pokarmowy oraz wszystkie niezbędne składniki odżywcze, tak, że detoks nie będzie już konieczny.