dzieckoOdchudzanie dziecka z nadwagą to nie lada wyzwanie dla dietetyka. Przeważnie poziom trudności jest kilkukrotnie większy niż w przypadku pracy z osobami dorosłymi, gdyż układając jadłospis trzeba uwzględnić specyficzne potrzeby młodego organizmu, naukę, wzrost i rozwój, a poza tym mały pacjent raczej nie współpracuje i sprzeciwia się nałożonym restrykcjom, chcąc pozostać przy dotychczasowym sposobie odżywiania. Właśnie dlatego w odchudzanie dzieci należy zaangażować całą rodzinę – tylko takie postępowanie zapewni trwałą zmianę nawyków żywieniowych i przestrzeganie nałożonych ograniczeń.

 

Jak ułatwić dziecku przejście przez dietę? Oto kilka wskazówek:

 

1. Dziecko należy wspierać w procesie odchudzania, co najłatwiej jest osiągnąć, gdy wszyscy domownicy przestrzegają tej samej diety, co mały pacjent. W ten sposób maluch nie będzie czuł się osamotniony i pokrzywdzony, a dobre nawyki żywieniowe utrwalą się w całej rodzinie, co powinno zagwarantować brak powrotu do złych przyzwyczajeń po zakończeniu terapii. Zdrowe odżywianie z pewnością wyjdzie na dobre całej rodzinie.

 

2. Odpowiednie dokonywanie zakupów ma za zadanie ograniczyć liczbę pokus, na jakie jest narażone dziecko w tym trudnym dla siebie okresie wyrzeczeń. Jeśli w domu nie będzie słodyczy, tłustych przekąsek, a jedynie zdrowe produkty, to maluch łatwiej dostosuje się do narzuconych mu rygorów.

 

3. Cała rodzina powinna uczestniczyć również w aktywności fizycznej, czyli należy organizować np. wspólne wycieczki rowerowe lub wyjścia na basen, czy piłkę. Dziecku będzie raźniej, ruch wszystkim wyjdzie na zdrowie, a do tego wzmocnią się więzi rodzinne.

 

4. Ważne jest odpowiednie dobieranie słów. Należy unikać określeń: „dieta” i „odchudzanie”, a już z pewnością nie można niszczyć poczucia własnej wartości w dziecku poprzez nazywanie go np. „grubasem”. Należy również pamiętać, że dzieci w różnym wieku zachowują się inaczej, mają inne potrzeby i różne argumenty będą w ich przypadku skuteczne, w związku z czym poziom rozmowy należy dostosować do wieku oraz indywidualnych cech dziecka.

 

5. Podejście psychologiczne to podstawa sukcesu w odchudzaniu małego pacjenta. Dziecko nie może czuć presji, gdyż wtedy automatycznie zacznie się buntować. Proces gubienia kilogramów powinien odbywać się jako coś naturalnego, co dotyczy wszystkich członków rodziny.