Epidemia otyłości zagraża Polsce. W naszym kraju 62% mężczyzn i 54% kobiet ma otyłość. Ponadto coraz więcej dzieci cierpi z powodu nadmiernych kilogramów. Niestety te liczby wciąż wzrastają. Otyłość nie jest problemem tylko osoby z nadmiernymi kilogramami. Konsekwencje ponosi całe społeczeństwo.

otylosc-zabija

Nadwaga czy otyłość wiąże się z noszeniem dodatkowych zbędnych kilogramów, które są obciążeniem dla organizmu. Często narzekamy dźwigając ciężkie zakupy do domu. Ludzie otyli noszą je codziennie przez cały czas. jest to ogromy wysiłek dla organizmu, dlatego mięśnie nie mają wystarczającej siły, nie wytrzymują stawy, a wydolność się pogarsza przez brak aktywności, więc tempo metabolizmu spada. Błędne koło. Te nadmierne kilogramy również przyczyniają się do powstawania chorób, które nie mają widocznych początkowych objawów, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Pojawienie się pierwszych symptomów często wiąże się ze zbyt zaawansowanym stanem i brakiem możliwości cofnięcia objawów, a niekiedy nawet zgonem.

Zwykle ludzie bardzo otyli mają zaburzony metabolizm, a praktycznie zawsze, problemy z prawidłowym odczuwaniem głodu i sytości. Zdarza się, że w wyniku nałożenia się efektów jojo, mają bardzo obniżoną przemianę materii. Jedzą więc bardzo małe ilości jedzenia, które w dłuższym okresie czasu przyczyniają się do powstawania deficytów różnych składników odżywczych. Jednak zbyt duże ilości j dotyczą mało wartościowego jedzenia, np. fast foodów, czipsów, słodkich napojów gazowanych, produktów tłustych i słodyczy. Takie produkty nie zapewniają odpowiedniej ilości białka, witamin i składników mineralnych oraz odpowiedniej jakości tłuszczów. Powodują dalsze odkładanie się tkanki tłuszczowej, dlatego otyłość staje się pewną formą niedożywienia.

Cierpią nie tylko otyli, ale również całe społeczeństwo. Osoby z nadmierną masą ciała więcej chorują, więc częściej korzystają z porad lekarskich, dłużej są na zwolnieniach. Co roku ponad 20% budżetu przeznaczonego na ochronę zdrowia (ok 11 mln zł) pochłaniają wydatki związane z leczeniem powikłań otyłości.

Warto jest dbać o swoją masę ciała i zachęcać do tego ludzi w okół. Zamiast kawy czy fast foodu „na mieście” można pójść do knajpy ze świeżo wyciskanymi sokami, wybrać lekkie sałatki czy zjeść prawdziwy obiad w restauracji czy w barze mlecznym.