Przygotowaliśmy dziecku przepyszne, pełnowartościowe i niebanalne drugie śniadanie do szkoły. W co je zapakować, by zachowało pełnię składników odżywczych i nie uległo destrukcji w plecaku? Przyjrzyjmy się dostępnym materiałom opakowaniowym i ich funkcjonalności.

1. Folia aluminiowa – zabezpiecza żywność przed światłem, wodą i powietrzem, a więc skutecznie utrzyma prawidłową temperaturę nawet przez kilka godzin. Niektórych może zaniepokoić obecność aluminium, które, jak wiemy, może przenikać do żywności i kumulować się w organizmie człowieka. Uspokajamy: kontakt jedzenia z folią aluminiową powoduje jedynie przenikanie na zasadzie dyfuzji, a to zjawisko nie wywoła groźnych dla zdrowia konsekwencji. Należy jedynie wybierać folię przeznaczoną do kontaktu z żywnością, a także uważać, co w nią zawijamy: żywność kwaśna może wchodzić w reakcje z aluminium, na skutek czego produkty nabiorą posmaku metalicznego, a także mogą powstać sole glinu. Folia raczej nie zabezpieczy delikatnych produktów przed deformacją na skutek zderzenia z zawartością szkolnego plecaka.

2. Papier śniadaniowy – ochroni drugie śniadanie przed wysuszeniem, ale może nie zdać egzaminu przy wilgotnych produktach. Dostępne na rynku są jednak papiery odporne na tłuszcz i wodę, wykonane z wysokiej jakości celulozy, posiadające perforację itp. Papier musi posiadać znak informujący, że jest dopuszczony do kontaktu z żywnością. Podobnie jak folia, nie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Posiłek zapakowany w papier, nawet ten najlepszy, warto dodatkowo włożyć do woreczka foliowego lub zawinąć w folię spożywczą.

3. Torebki śniadaniowe – na zewnątrz papier, a w środku wodoszczelna folia. Dodatkowo często wyposażone są w klipsy lub inne zamknięcia, zabezpieczające przed niekontrolowanym otwarciem w plecaku. Uszkodzeń mechanicznych raczej nie ograniczają.

4. Woreczki foliowe – doskonale sprawdzają się przy owocach, warzywach lub innych brudzących produktach. Ponadto można je wykorzystać do dodatkowego zabezpieczenia posiłku zapakowanego w papier lub torebkę śniadaniową.

5. Pudełka – na rynku dostępna jest cała gama pudełek na drugie śniadanie (tzw. lunch boxy). Jest to jedyne opakowanie, które skutecznie zabezpieczy posiłek przed uszkodzeniami mechanicznymi i wszelkimi deformacjami, szczególnie, że większość jest dodatkowo wyposażona w przegródki i plastikowe zamykane pojemniczki. Pudełka można przeważnie myć w zmywarkach, co gwarantuje utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny. Ponadto te dedykowane dzieciom są kolorowe, więc maluchy chętniej wkładają do nich małe rączki. Problem może stanowić świeżość, gdyż badania naukowe dowodzą, że w zamkniętych plastikowych pudełkach temperatura żywności niebezpiecznie podnosi się, co może powodować rozwój niepożądanych bakterii. Producenci jednak i na to znaleźli rozwiązanie – dostępne są już pudełka wyścielone wewnątrz folią aluminiową, która, jak wiemy, chroni żywność przed psuciem.

pudełko na śniadanie

Mamy więc szeroki wybór, jeśli chodzi o opakowanie dla dziecięcego śniadania. Naszym zdaniem najlepiej posiadać w domu wszystkie te rozwiązania i dobierać je w zależności od posiłku, który przygotowaliśmy na dany dzień.