Pregoreksja to odmiana anoreksji, dotykająca kobiet w ciąży. Choroba nie została sklasyfikowana jako odrębna jednostka, więc w rozpoznaniu lekarskim nazywana jest „anoreksją”. Pregoreksja to nazwa zwyczajowa.

Schorzenie to polega na tym, że przyszła matka robi wszystko, aby nie przytyć, a więc nie odżywia się prawidłowo, a czasem wręcz głodzi, wywołuje wymioty i intensywnie ćwiczy. Problem ten bardzo często wiąże się z pozycją zawodową lub społeczną kobiety, wymuszającą poniekąd atrakcyjny wygląd. O roli mediów, wciąż celebrujących kult smukłej sylwetki wspominać w zasadzie nie trzeba. Grupą zwiększonego ryzyka są oczywiście osoby, u których w przeszłości występowały już zaburzenia odżywiania (anorektyczki, bulimiczki), jednak zdrowe kobiety również mogą zapaść na pregoreksję.

Leczenie przebiega podobnie, jak w przypadku anoreksji, jednak zwiększony nacisk kładzie się na to, aby nie dopuścić do komplikacji ciąży.

Jakie mogą być skutki odchudzania w ciąży? Groźne, i to zarówno dla matki, jak i dziecka, które nosi. U ciężarnej pregoreksja może prowadzić  do plamienia, poronienia lub przyspieszenia akcji porodowej i konieczności wykonania cesarskiego cięcia, wystąpienia depresji poporodowej i kłopotów z układem krążenia. Dla dziecka odchudzanie jego mamy podczas ciąży zakończy się przedwczesnym porodem, niską masą urodzeniową i niskim wynikiem w skali APGAR oraz nieprawidłowościami w rozwoju.

Ile w takim razie można przytyć w ciąży? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż każdy organizm jest inny, zakłada się jednak, że prawidłowy przyrost masy ciała u ciężarnej mieści się w granicach 12-15 kg. Nikogo te liczby nie powinny przerażać, bo nie składa się na nie jedynie masa dziecka i tłuszcz. Są to jeszcze macica (ok 2 kg), wody płodowe (ok 3 kg), łożysko (ok 1 kg), powiększone piersi (ok 3 kg). Tłuszcz, który przy okazji może się odłożyć, spalony zostanie po ciąży błyskawicznie, szczególnie gdy kobieta będzie karmić piersią.

Apelujemy więc do przyszłych mam: dbajcie o swoje maleństwa i nie odchudzajcie się w ciąży. Jedzcie zdrowo, pamiętajcie o warzywach, owocach i produktach zbożowych z pełnego przemiału i nie objadajcie się nadmiernie słodyczami, to na pewno przyrost masy ciała będzie w normie, a dziecko nie będzie narażone na niepotrzebne problemy zdrowotne.

jedzenie ciąża