Cukrzyca ciążowa to nietolerancja węglowodanów stwierdzona po raz pierwszy w ciąży, najczęściej w jej drugiej połowie, wynikająca z obciążenia komórek beta trzustki przez hormony ciążowe.

 

Choroba nie daje w zasadzie żadnych objawów, dlatego kobietom między 24 a 28 tygodniem ciąży rutynowo zaleca się badanie poziomu glukozy we krwi na czczo i po obciążeniu 75 g glukozy. Wyniki na czczo powyżej 100 mg/dl, po godzinie powyżej 180 mg/dl, a po dwóch godzinach powyżej 140 mg/dl świadczą o cukrzycy i oznaczają konieczność niezwłocznej wizyty u diabetologa. Leczenie polega na stosowaniu diety oraz uprawianiu aktywności fizycznej, która w tym wypadku oznacza półgodzinne spacery, najlepiej po głównym posiłku. Jeśli takie postępowanie nie daje pożądanych efektów, włącza się insulinę (bez szkody dla dziecka).

 

Dieta ciężarnej z cukrzycą powinna dostarczać około 1800-2000 kcal, rozłożonych na 6 posiłków, przyjmowanych o stałych porach.

Zaleca się spożywanie dużej ilości warzyw, nabiału, chudego mięsa i ryb, produktów zbożowych z pełnego przemiału, kaszy jaglanej i gryczanej. Dopuszczalne są niesłodkie owoce.

Zdecydowanie zabrania się jedzenia słodyczy, białego pieczywa, tłustych wędlin, miodu, dżemów, czekolady, winogron, bananów, kiwi, rodzynek oraz picia słodzonych napojów i soków owocowych.

 

cukrzycaKobieta w ciąży, u której wykryto cukrzycę i która stosuje dietę oraz spaceruje, musi również stale kontrolować poziom cukru we krwi, badając go codziennie na czczo i godzinę po posiłku. Początkowo pomiarów dokonuje się po każdym posiłku; z czasem, jeśli wyniki są dobre, można ograniczyć się do trzech głównych posiłków. Prawidłowe wyniki to poniżej 90 mg/dl na czczo oraz 120 mg/dl godzinę po jedzeniu. Jeśli pojawią się wyższe wartości, należy przeanalizować skład posiłku, tak by wytypować produkt, który mógł przyczynić się do wzrostu poziomu cukru we krwi i w przyszłości go unikać.

 

Cukrzyca ciężarnych nie powoduje wad płodu, jednak może przyczynić się do tego, że dziecko urośnie zbyt duże, w związku z czym ciąże z towarzyszącą cukrzycą są monitorowane i po upłynięciu 38 tygodnia zazwyczaj wywołuje się poród. Stężenie glukozy po rozwiązaniu wraca do normy, jednak trzeba je stale kontrolować, gdyż w przyszłości może rozwinąć się cukrzyca typu 2. Aby temu zapobiec kobieta musi dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała, odpowiednio się odżywiać i zażywać ruchu.