XXI wiek przyniósł ze sobą rozwój technologii, medycyny, motoryzacji i wielu innych dziedzin, dzięki czemu nasze życie stało się prostsze i wygodniejsze. Ma to jednak poważny minus: środowisko, w którym żyjemy i żywność, którą spożywamy stały się skażone wieloma niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami. Ponadto tempo życia wzrosło, a wraz z tym pojawił się stres, który sprawia, że nasz organizm, starający się dzielnie walczyć z wpływem otoczenia, ma mocno utrudnione zadanie. Stąd coraz większe zainteresowanie świadomych konsumentów kwestią oczyszczania organizmu z toksyn i szkodliwych metabolitów.

 

Przymierzając się do detoksu warto mieć świadomość, jak zmiana sposobu odżywiania i stylu życia wpływa na dystrybucję ubocznych produktów przemiany materii. Większość zainteresowanych tematem osób sięga po restrykcyjne diety, jak np. owocowo-warzywna, czy sokowa, nie wiedząc, że tego typu wynalazki wcale nie pomogą osiągnąć zamierzonego efektu, a wręcz przeciwnie: zwiększą tylko obciążenie dla organizmu. Szkodliwe metabolity i toksyny są przechowywane w komórkach tłuszczowych, jeśli więc przechodzimy na restrykcyjną dietę z komórek tych uwalnia się nie tylko tłuszcz, ale też wszystko to, co nie powinno krążyć po ustroju. Zalecamy więc odejście od takich drastycznych i nieefektywnych metod na rzecz wolniej działających, za to zdrowych i skutecznych.

 

Detoksykacja polega na zamianie substancji szkodliwych na nieszkodliwe, a następnie ich usuwaniu z organizmu. W procesie tym niezwykle ważną rolę odgrywają trzy narządy:

– wątroba, która neutralizuje toksyny,

– nerki, które przefiltrowują krew i usuwają toksyny z moczem,

– skóra, przez którą w formie potu również wydalane są szkodliwe metabolity.

Wszystkie te organy są narażone na uszkodzenia. Wątrobę osłabiają alkohol, leki, biała mąka, cukier, tłuszcze nasycone. Dla nerek poważnym zagrożeniem jest dieta ze zbyt dużą ilością białka i za małe spożycie płynów. Skórę z kolei niszczy zanieczyszczone powietrze, a także niektóre kosmetyki, leki i papierosy.

 

Aby usprawnić pracę ww narządów i tym samym naturalnie zwiększyć wydajność procesu detoksykacji warto stosować się do kilku zasad:

1. Zrezygnować z wszelkich używek (alkohol, papierosy, kawa, słodycze, cukier i słodziki).

2. Zadbać, aby w diecie znalazły się następujące produkty: pełne ziarno i przetwory z niego przyrządzone, nasiona roślin oleistych, orzechy, warzywa i owoce, najlepiej w postaci surowej lub gotowanej na parze, owoce suszone, chude przetwory mleczne, ryby, chude mięso (gotowane lub pieczone w rękawie).

3. Wypijać minimum 2 litry płynów dziennie. Najbardziej wskazane są woda niegazowana, ziele bratka lub pokrzywy, zielona herbata, soki świeżo wyciskane z warzyw i owoców (najlepiej z buraka, kapusty, cytryn lub grejpfrutów).

4. Co jakiś czas udać się do sauny na około 30-45 minut, a jeśli serce nie pozwala, co jakiś czas urządzić sobie bardzo intensywny trening aerobowy, podczas którego będziemy się intensywnie pocić.

5. Regularnie zażywać ruchu na świeżym powietrzu; najlepiej przez 2 godziny dziennie.

6. Uśmiechać się :)

równowaga