Wiele ludzi ma wrażenie, że za dużo je, zwłaszcza Ci będący na diecie. Chęć zjedzenia czegoś, kiedy przychodzi pora posiłku, nie jest niczym złym. Dopiero jego ciągłe odczuwanie powinno skłaniać do myślenia. W wielu przypadkach napady głodu wynikają z błędów żywieniowych. Warto jest przeanalizować swoją dietę, żeby wykryć przyczyny.

zajadanie-emocji2

Sposoby na oszukiwanie głodu:

  1. Picie wody. Wypijanie płynów, a najlepiej wody niegazowanej lub słabych herbat owocowych lub ziołowych, regularnie w ciągu dnia. Wypełniony żołądek będzie pobudzał ośrodek głodu tylko wtedy, kiedy rzeczywiście będzie potrzeba jedzenia. Nie należy również przesadzać z ilością wypijanych płynów, żeby nie rozciągnąć ścian żołądka.
  2. Odpowiednia ilość posiłków i wielkość w ciągu dnia. Osoby będące na niskokalorycznej diecie, dostarczają organizmowi zbyt mało składników odżywczych, co powoduje powstawanie uczucia głodu. W każdej diecie powinny się pojawić produkty zbożowe, takie jak chleb razowy, kasze czy makarony. Zapewnią one pewną ilość węglowodanów, która pozwoli na normalne funkcjonowanie organizmu, a błonnik wypełni jelita dając uczucie sytości.
  3. Nie kłaść jedzenia na widoku. Zostało naukowo udowodnione, że jedzenie, które leży w zasięgu wzroku, powoduje, iż często, nawet nie do końca świadomie, po nie sięgamy.
  4. Spokojne spożywanie posiłków. Zbyt szybkie tempo jedzenia powoduje, że uczucie sytości pojawia się po zjedzeniu stanowczo zbyt dużej porcji.
  5. Zmiana smaku. Często po czymś dobrym do jedzenia, ludzie mają ochotę sięgnąć po to jeszcze raz. Wtedy warto jest zmienić smak. Zjeść marchewkę, napić się wody lub przepłukać usta czy umyć zęby.
  6. Uprawiać sport. Ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do zmniejszonego odczuwania głodu. Ponadto produkowane wtedy endorfiny wpływają na dobre samopoczucie.
  7. Odstresować się. Innym częstym problemem jest zajadanie emocji. Często w sytuacjach stresowych czy nerwach zamiast znaleźć sposób na uwolnienie emocji, np. poprzez chwilę ćwiczeń, krzyk, spacer czy bieg, ludzie sięgają po „cokolwiek do jedzenia” zajadając emocje.