W mediach pojawia się coraz więcej reklam suplementów m.in. mających poprawić funkcjonowanie wzroku. Czy zażywanie takich suplementów jest skuteczne? Czy są jakieś naturalne metody na poprawienie funkcjonowania wzroku?

wektor-okulistyka_23-2147497260

Wbrew pozorom, wraz z postępem cywilizacji pogarszają się warunki dla funkcjonowania organizmu. Coraz dłużej siedzimy przed komputerami, stres i tempo życia się zwiększa, coraz mniej czasu zostaje na aktywność fizyczną i zdrową dietę. Nasze oczy są wystawione na coraz cięższe warunki. Często w pomieszczeniach, gdzie jest suche powietrze, spojówki mogą być przesuszone i szczypać. Z wiekiem, czy z uwagi na to jakie prowadzimy życie, wzrok może ulegać pogorszeniu, np. zaburzenia ostrości widzenia, trudności w widzeniu w nocy czy zamazane pole widzenia. Niektóre z tych zaburzeń są genetycznie i niestety nie mamy na nie wpływu. Jednak część jest skutkiem niezbilansowanej diety i brakiem składników odżywczych, takich jak witaminy A, C, E i składników mineralnych (cynku, selenu, miedzi, manganu).

Szeroko promowane suplementy diety, mające poprawiać funkcjonowanie wzroku, zawierają powyższe składniki lub są wzbogacone o inne, które również znajdują się w jedzeniu. Suplementy diety nie są lekami, więc nie gwarantują poprawy widzenia. Gdyby tak był musiały by mieć status leku. Ponadto nie wymagają szczegółowej kontroli, dlatego ich skład może się różnić od podanego na opakowaniu. Promowana ostatnio luteina jest niczym innym jak prowitaminą A, czyli substancją, która przekształcana jest w witaminę A. Zatem jedzenie masła, tłustych ryb i tranu, marchwi, szpinaku, pomidorów czy zielonych warzyw, zapewni odpowiednią ilość nie tylko witaminy A, ale również innych składników odżywczych i antyoksydantów.