Jutro Sylwester, postanowiliśmy więc przybliżyć Wam nieco tradycyjnie popijany w tę jedyną w roku noc trunek, czyli szampana.

Zacznijmy od tego, że nie każde wino musujące to szampan. Prawdziwy szampan wytwarzany jest w Szampanii, regionie w północno – wschodniej Francji, gdzie dzięki kredowemu podłożu i wysokiej wilgotności winogrona nabierają charakterystycznego smaku i zapachu. Za ojca tego szlachetnego trunku uważa się benedyktyna, ojca Dom Perignon, który w 1690 roku, po niemal 50 latach badań, opracował metodę wytwarzania wina musującego.

Szampana wytwarza się z trzech odmian winogron: Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier. Szczegółowe przepisy określają granice regionu, który ma prawo nazywać swoje wyroby szampanem, ile soku powinno się uzyskać z 1kg owoców, jak długo ma zachodzić dojrzewanie i jakie dane powinny znaleźć się na etykiecie.

szampan

Skoro wiemy już, jak rozpoznać prawdziwego szampana i jaka była jego historia, przyjrzyjmy się właściwościom. Po pierwsze jest to jeden z najmniej kalorycznych alkoholi, bo w wersji wytrawnej zawiera jedynie 76 kcal w 100g. Ma działanie moczopędne i oczyszczające organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Jest bogaty w związki mineralne: potas, wapń, magnez, ciarkę i cynk. Ze względu na zawartość tego ostatniego pierwiastka, w przeszłości był stosowany jako środek przeciwdepresyjny. Ponadto nie powoduje wzdęć, gdyż obecny w nim dwutlenek węgla ma pochodzenie naturalne (jest efektem fermentacji winogron).

Badania amerykańskich naukowców dowodzą również, że picie 1-3 lampek szampana tygodniowo chroni przed utratą pamięci związaną z wiekiem oraz spowalnia rozwój chorób neurodegeneracyjnych. Zawarte w tym alkoholu fenole poprawiają pamięć przestrzenną, odpowiedzialną za rozpoznawanie otoczenia oraz przechowywanie wspomnień.  Ci sami naukowcy nieco wcześniej dowiedli również, że dwa kieliszki szampana dziennie skutecznie wspomagają pracę serca i całego układu krwionośnego.

A zatem kieliszki z szampanem w dłoń i na zdrowie – nie tylko w noc sylwestrową :)