Wiele się mówi na temat szkodliwości palenia papierosów. Często wymienia się kolejne jednostki chorobowe, jakie mogą dotknąć palacza. Jednak, jak większość ludzi, każdy zakłada, że „to mnie nie trafi” i zachoruje ktoś inny. Takie argumenty nie są wystarczające. Z tego względu, warto jest spojrzeć na palenie z innej strony, co konkretnie zyska palacz na rzuceniu nałogu.

5001237-papierosy-643-385

 1. Inteligencja. Naukowcy dowiedli, iż osoby palące papierosy mają niższy poziom IQ. Zatem choćby dlatego warto jest rzucić palenie.
 2. Oszczędności finansowe. Osoby palące 1 paczkę dziennie wydają w ciągu miesiące około 350 – 450 zł na papierosy, co w skali roku wynosi 4200 – 5400 zł! Widać, że te pieniądze można by inaczej wydać, np. na egzotyczne wakacje, remont mieszkania/domu czy nowe sprzęty.
 3. Kolejne oszczędności. Poprzez rzucenie palenia, poprawia się stan skóry, włosów i paznokci, dlatego wydatki na kosmetyki nawilżające i specjalne szampony oraz odzywki będą niższe. Toksyny zawarte w papierosach w dużym stopniu odkłada się we włosach i paznokciach. Po kilku tygodniach – miesiącach od rzucenia palenia widać, że włosy stają się błyszczące i zdrowsze. Należy dodać również, że zaczną ładnie pachnieć. Natomiast z paznokci stopniowo będzie schodził żółty nalot, a odrastająca płytka paznokciowa będzie błyszcząca i przejrzysta, a lakier do paznokci będzie się na niej lepiej trzymał.
 4. Młodszy wygląd. Palenie papierosów powoduje przyspieszenie starzenia się, gdyż antyoksydanty i witaminy wykorzystywane są na przeciwdziałanie skutkom palenia, zamiast walczyć z procesami starzenia się. Racjonalnym rozwiązaniem wydaje się być suplementowanie witamin. Jednak jak dowiodły badania, zażywane w dużych ilościach preparaty z przeciwutleniaczami, przyczyniają się do powstawania nowotworów.
 5. Zwiększenie potencji seksualnej oraz poprawienie ilości i jakości nasienia czy komórek jajowych. 
 6. Zwiększenie smaku i zapachu potraw – większa przyjemność z jedzenia. Palenie papierosów powoduje zaburzenie odczuwania smaku oraz upośledzają węch. Nie każdy wie, że duża część smaku, jaki odczuwam podczas jedzenia, pochodzi z zapachu potrawy. Już po 48 godzinach można zauważyć różnicę.
 7. Świeży oddech. Często problemem jest rozmowa z palaczem przez jego oddech. Rzucenie palenia powoduje odzyskanie świeżego oddechu. Również pojawia się normalny głos.
 8. Skutki zdrowotne:
  • w ciągu 2 tygodni do 2 miesięcy poprawia się czynność płuc i zmniejsza się ryzyko zawału serca oraz nowotworów,
  • w ciągu 1 – 9 miesięcy zmniejsza się kaszel i zadyszka oraz poprawia się kondycja fizyczna,
  • po jednym roku o połowę, w stosunku do osoby palącej, zmniejsza się ryzyko zawału serca,
  • po 5 latach zmniejsza się ryzyko udaru mózgu.
 9. Rzucenie palenia przyczynia się do zmniejszenia szybkości przemiany materii (metabolizmu), co więcej, rzucenie powoduje syndrom pustych rąk, dlatego ludzie zaprzestający palenia częściej sięgają po przekąski. Należy wtedy pilnować się z ilościami jedzenia oraz przygotowywać sobie zdrowe przekąski takie jak warzywa, orzechy, pestki czy owoce.
 10. W ciągu od 1 do 14, od rzucenia palenia mogą pojawić się niekorzystne skutki takie jak:
  • zwiększa się kaszel, który pozwala usuwać toksyny z płuc,
  • zwiększa się podatność na infekcje górnych dróg oddechowych,
  • możliwe jest odczuwanie rozdrażnienie, nerwowości, stanów lękowych a nawet nerwicy.

W związku z niekorzystnymi objawami i silnym przyzwyczajeniem, nastawienie psychiczne i determinacja będzie odgrywała duże znaczenie. Należy się przestać usprawiedliwiać, ale stopniowo lub kategorycznie skończyć z paleniem. Warto jest się nagradzać za kolejne dni (pierwszy, siódmy, trzydziesty itp) np. fundując sobie jakąś rzecz czy wybierając się za miasto.