O tym, jak trudno czasem nakłonić małe dziecko do jedzenia, wiedzą chyba wszyscy rodzice. Niektóre maluchy mają epizody bycia niejadkiem tylko czasami, ale są i takie, które generalnie odmawiają jedzenia. Naukowcy pochylili się nad problemem, przeprowadzili badania i okazało się, że rozwiązanie problemów większości rodziców jest bardzo proste.

Otóż okazuje się, że dla dzieci niezwykle ważne jest, aby posiłek był kolorowy. Szczególnie atrakcyjne dla maluchów jest danie złożone z siedmiu różnych produktów w sześciu kolorach. Dla porównania osobom dorosłym wystarczy, aby na talerzu znajdowały się zaledwie trzy różne produkty, każdy w innym kolorze. Zdaniem naukowców dzieci lubią, gdy naczynia są barwne, a potrawy ułożone na całej powierzchni talerza w wyraźne wzory. Dla odmiany dorośli wolą, aby jedzenie znajdowało się na środku naczynia.

Jak badacze doszli do takich wniosków? Grupom złożonym z 23 dzieci w wieku 9-11 lat oraz 46 osobom dorosłym pokazali pełnowymiarowe zdjęcia 48 posiłków w różnych kombinacjach. Zaprezentowane potrawy różniły się składem, liczbą produktów i ich kolorystyką, wielkością porcji oraz rozmieszczeniem na talerzach. Ankietowani wybierali te zdjęcia, które najbardziej im się podobały i potrawy, które najchętniej by spożyli.

Może zatem warto nie tylko zakupić kolorowe talerzyki, ale również zadbać o różnorodność i odpowiednie ułożenie jedzenia dla dzieci? Decyzję pozostawiamy rodzicom :)

talerzyki