Osoby, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, ale nie wiedzą, jak schudnąć, powinny zasięgnąć opinii dietetyka. Specjalista od żywienia pomoże ustalić dietę i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat jedzenia. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie kaloryczne jest inne dla każdego. Ma ono związek z wiekiem, wagą, płcią i trybem życia. Dlatego też dieta jest w dużej mierze sprawą indywidualną.

idealna-dieta-na-sezon-wiosna-lato-310x310

Jakie porady dietetyczne warto wziąć pod uwagę podczas odchudzania?

  • Przed rozpoczęciem diety należy wykonać badania. Może się okazać, że odchudzanie jest niewskazane z powodów zdrowotnych.
  • Najważniejsza jest motywacja do odchudzania. Cel powinien być realistyczny, nie należy spodziewać się powrotu do wagi sprzed wielu lat. Może się okazać, że w pewnym momencie waga zatrzyma się, mimo diety i ćwiczeń.
  • Efekt kuracji odchudzającej będzie trwalszy, jeśli utrata kilogramów nie będzie zbyt gwałtowna. Przyjmuje się, że najbezpieczniej jest tracić od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Wówczas organizm stopniowo przyzwyczaja się do zmian, a skóra nie traci jędrności.
  • Nie należy porównywać się do innych osób. Koleżanka, która w tym samym czasie straciła więcej kilogramów najprawdopodobniej ma szybszą przemianę materii,  a na to niewiele można poradzić.
  • Warto spytać znajomych, którzy mają za sobą walkę ze zbędnymi kilogramami, jak udało im się schudnąć. Być może udzielą nietypowych, lecz skutecznych wskazówek. Każda pomoc w odchudzaniu jest na wagę złota.
  • Dobrym pomysłem jest poszukanie wsparcia rodziny i znajomych. Sukcesy bywają większe, gdy postępom kibicuje kilka bliskich osób. Razem można uprawiać sporty lub chodzić na siłownię. Wówczas męczące dotąd ćwiczenia mogą stać się przyjemnością.