jagodyPotoczna nazwa „jagoda” oznacza borówkę czarną, roślinę wieloletnią z rodziny wrzosowatych, rozpowszechnioną z Europie, Azji i Ameryce Południowej na terenach o klimacie umiarkowanym i arktycznym. Rośnie ona w postaci krzewinek o wysokości od 15 do 60 cm. Gałązki są zielone, kanciaste, gęsto rozgałęzione, liście z zewnątrz połyskujące, a od spodu jaśniejsze, zaostrzone na szczycie, osadzone na krótkich ogonkach. Owoce mają formę czarnych jagód z niebieskawym, woskowatym nalotem.

 

Kulinarnie jagody mają bardzo wiele zastosowań. Sok wykorzystywany jest do barwienia win (tzw. kupażowanie). Z owoców robi się dżemy, konfitury, farsze do pierogów lub naleśników, a także używa się ich w całości jako dodatku do wszelkiego rodzaju deserów, w tym ciast, lodów, czy gofrów.

 

O tym, że jagody są pyszne wiedzą wszyscy i chętnie po nie sięgają w sezonie, a także poza nim, gdyż owoce te doskonale znoszą mrożenie i przechowywanie w tym stanie. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że te czarne maleństwa kryją w sobie wiele właściwości zdrowotnych. Dlaczego zatem warto jeść jagody?

1. Zapobiegają wahaniom poziomu glukozy we krwi.

2. Za sprawą obecności pektyn regulują pracę jelit, dzięki czemu pomagają radzić sobie z zaparciami.

3. Z drugiej strony są również bogate w garbniki, więc hamują biegunki, działając ściągająco i jednocześnie przeciwbakteryjnie.

4. Zapobiegają rozwojowi i zwalczają pasożyty, mogące pojawić się w przewodzie pokarmowym.

5. Mają korzystny wpływ na ograniczanie zakażeń bakteryjnych jamy ustnej i układu moczowego. Przeciwdziałają powstawaniu próchnicy zębów.

6. Działają przeciwzapalne.

7. Zapobiegają powstawaniu żylaków i hemoroidów.

8. Powodują dotlenienie komórek mózgowych, dzięki czemu ograniczają występowanie takich dolegliwości, jak szumy w uszach, czy zawroty głowy.

9. Zmniejszają lepkość krwi i poprawiają jej przepływ, zapobiegając tym samym zatorom tętnic.

10. Przeciwdziałają udarowi mózgu.

11. Obniżają ciśnienie krwi.

12. Opóźniają procesy starzenia się komórek.

 

Jak widać, samo zdrowie. A skoro sezon na jagody w pełni, zachęcamy do ich spożywania. Tych, których ograniczają finanse (jagody są niestety dość drogie) namawiamy na wyprawę do lasu i samodzielne zbieranie tych owoców – dodatkowa korzyść w formie ruchu na świeżym powietrzu gwarantowana :)