Wspomaganie ziołami układu krwionośnego znane jest od dawna. Zioła leczą, ale przyjmowane niezgodnie z recepturą mogą zaszkodzić. Dlatego zanim zaczniemy stosować zioła na serce, koniecznie zapytajmy lekarza, czy nie narobimy tym sobie kłopotów. Sprawdź, które zioła pomogą na nadciśnienie, zaburzenia krążenia, kołatanie i wzmocnienie serca.

ziola

Zioła na obniżenie ciśnienia: GŁÓG

Surowcem leczniczym są kwiatostany oraz owoce. Kwiatostany zawierają aminy aromatyczne o właściwościach regulujących czynność układu krążenia. W ich składzie są także flawonoidy i aminokwasy. Owoce głogu mają mniej flawonoidów, ale więcej procyjanidyn oraz pochodnych epikatechiny, a także witaminy C i A. Wykazuje działanie tonizujące na mięsień sercowy i nieznacznie zwiększa siłę jego skurczów, rozszerza naczynia wieńcowe, obniża ciśnienie krwi i wzmacnia ściany tętnic. Poza tym działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo, uspokajająco i moczopędnie, co jest korzystne przy wielu schorzeniach układu krwionośnego.

 

Zioła na niewydolność krążenia: NAPARSTNICA

Należy do najbardziej znanych i cenionych roślin leczniczych, ale także do najbardziej niebezpiecznych. Liście naparstnicy zawierają liczne toksyny, dlatego leków mających w recepturze wyciągi z naparstnicy nie wolno stosować bez wyraźnego zalecenia lekarza. O tym, że naparstnica może być groźna, niech świadczy fakt, że leki z niej produkowane są sprzedawane tylko na receptę. Glikozydy nasercowe zawarte w roślinie zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego, zwalniają tętno. Glikozydy izolowane z liści i nasion wchodzą np. w skład preparatów stosowanych w leczeniu niewydolności krążenia.

Zioła na kołatanie serca: KONWALIA

Jako surowca zielarskiego używa się liści wraz z kwiatostanami. Glikozydy nasercowe pochodzące z konwalii pomagają wzmocnić siłę skurczów serca. Leki opracowane na bazie konwalii są zalecane osobom starszym, które cierpią z powodu tzw. zmęczenia serca. Mogą być stosowane przy niewydolności naczyń wieńcowych oraz po przebytym zawale serca. Konwalia łagodzi też kołatanie serca. Trzeba jednak wiedzieć, że wszystkie części rośliny (liście, kwiaty, łodygi, korzenie) są silnie toksyczne. Nie wolno zatem przekraczać zalecanej dawki leku, ponieważ może to doprowadzić do stanu zagrażającego życiu.

Zioła na wzmocnienie serca: SERDECZNIK

Ziele serdecznika wykorzystywane jest jako lek nasercowy i uspokajający. Roślina zawiera flawonoidy, garbniki, saponiny, kwasy organiczne, sole mineralne (wapnia i potasu), glikozydy irydoidowe oraz glikozydy bufadienolidowe, zaliczane do glikozydów nasercowych.

Napary z ziela wykazują działanie rozkurczowe, uspokajające, regulują pracę serca, wzmacniają mięsień sercowy. Są też łagodnie żółciopędne i moczopędne. Napar zaleca się osobom w starszym wieku, które mają osłabiony mięsień sercowy, odczuwają kołatanie serca, łatwo się męczą czy też mają nadciśnienie tętnicze.

Zioła na nadciśnienie: JEMIOŁA

W Polsce roślina ta jest zalecana przy zmianach miażdżycowych, leczeniu nadciśnienia tętniczego i przyśpieszonej akcji serca. Surowcem do produkcji leków są pędy i liście z dolnych partii gałązek. Liście jemioły zawierają choliny, wiskotoksyny i lektyny. Wiskotoksyny i lektyny mają bardzo silne działanie, dlatego nie wolno preparatów z jemioły stosować na własną rękę – dawkowanie zawsze ustala lekarz. Jej owoce są trujące! Wyciągi z jemioły mogą być też zalecane kobietom w okresie klimakterium, ponieważ łagodzą jego objawy.

Zioła na zaburzenie krążenia: CZOSNEK

Znamy go przede wszystkim jako roślinę o właściwościach bakteriobójczych. Właściwości lecznicze mają związki siarki – allicyna i trójsiarczek dwuallilu. To właśnie allicyna nadaje roślinie tak charakterystyczny zapach. Ząbki czosnku zawierają też kwasy fenolowe i flawonoidy o właściwościach przeciwutleniających. Czosnek można jeść surowy lub też stosować preparaty przygotowane z rośliny.

Wyciągi z czosnku są stosowane jako uzupełnienie leczenia nadmiernego stężenia lipidów we krwi, a także w zaburzeniach krążenia tętniczego. Czosnek usprawnia przepływ krwi przez naczynia włosowate.

Zioła na krążenie: MIŁORZĄB

Surowcem zielarskim są liście, a składnikiem leczniczym – zawarte w nich laktony dwuterpenowe, nazywane ginkogolidami, oraz flawonoidy i biflawonoidy. Miłorząb polecany jest osobom z postępującą miażdżycą i chorobą wieńcową. Pomaga on likwidować szumy uszne, zawroty głowy, otępienie umysłowe.

Preparaty z miłorzębu skutecznie udrażniają i wzmacniają wszystkie ścianki naczyń krwionośnych, dzięki czemu mózg i mięsień sercowy są lepiej dotlenione. Usprawniają też krążenie w kończynach, likwidują drętwienia, skurcze i uczucie zimna. Ale miłorząb może wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi, więc przyjmowanie go należy uzgodnić z lekarzem.