Dziś pochylamy się nad ważnym problemem diety dla dzieci chorych na autyzm lub ADHD, gdyż jak wskazują wyniki badań odpowiednio dobrany jadłospis jest bardzo ważnym elementem terapii, pozwalającym chorym dzieciom sprawniej funkcjonować w otoczeniu oraz cieszyć się lepszym samopoczuciem.

 

U 90% dzieci chorych na autyzm lub nadpobudliwość występuje niedobór  enzymów, skutkujący nieprawidłowym rozkładem białek, szczególnie kazeiny i glutenu. W wyniku upośledzonej pracy jelit, wynikającej również z często występującego zagrzybienia, źle rozłożone peptydy trafiają do krwiobiegu, a z niego do układów w całym organizmie, w tym również do mózgu, działając podobnie do narkotyków i powodując niepożądane zmiany w zachowaniu dziecka. Mając na uwadze powyższe nikogo chyba nie zdziwi, że dzieci dotknięte autyzmem lub nadpobudliwością bardzo często spożywają posiłki pozbawione mleka i glutenu.

 

Co zatem mogą jeść dzieci z tymi schorzeniami?

– ziemniaki w każdej postaci,

– mleko roślinne (ale nie zbożowe), np. kokosowe, czy migdałowe,

– warzywa i owoce, przede wszystkim świeże,

– wszelkie produkty z ryżu i kukurydzy,

– orzechy, o ile nie wystąpiła alergia,

– mięso i drób,

– jaja,

– rośliny strączkowe,

– amarantus,

– sorgo,

– kakao, jeśli nie pojawiła się alergia,

– soki owocowe, z wyłączeniem okresów występowania grzybicy.

 

Jakich produktów nie wolno podawać?

– mleka i wszelkich produktów mlecznych, w tym również lodów i budyniów,

– zbóż i produktów z nich wytwarzanych, w tym mąki, kasz, makaronów, pieczywa, ciastek itd.,

– ryb i owoców morza ze względu na wysoką zawartość rtęci i toksyn,

– wędlin i kiełbas produkowanych przemysłowo,

– substancji konserwujących, słodzących, zapachowych itp.

 

Należy też stale mieć się na baczności i uważnie czytać etykiety, gdyż gluten potrafi pojawić się w produktach, w których byśmy się go nie spodziewali, np. w wędlinach, miso, mleku ryżowym, czy witaminach.

 

Warto dodać na koniec, że co prawda piszemy tu o dzieciach, ale podane wyżej wskazówki powinni też stosować dorośli dotknięci autyzmem lub nadpobudliwością, by poprawić sobie komfort życia.